Satysfakcja z wiedzy

Nov 07

Satysfakcja z wiedzy

Niektórzy uznają, że moment zakończenia szkoły to również czas na pożegnanie się z nauką. W końcu dorosłe życie polega na pracy, a nie na wiecznym studiowaniu. Coś w tym jest, ale z pewnością takie podejście nie jest prawdziwe w stu procentach. Głównie dlatego, że nawet wykonują dorosłe, poważne obowiązki, także jest się zmuszonym do uczenia nowych rzeczy. Codzienne życie również wiąże się z odmiennymi przeżyciami i sytuacjami. Każda z nich czegoś uczy, wpływa na rozwój jednostki. A przynajmniej tak powinno być. Do pełnego szczęścia człowiek potrzebuje bowiem celu, a nauka pozwala go wyznaczyć. Uczenie się nowych rzeczy daje jednostce okazję do poszerzania własnych horyzontów. To także szansa na pokonanie pewnych granic i stawanie się lepszym człowiekiem. Wiedza daje bowiem większą świadomość, jak również pewność siebie. Przynosi również satysfakcję, gdy uda się opanować pewien zakres wiadomości czy nabyć nowe umiejętności. Uczący się są zatem szczęśliwsi, ponieważ nauka wpisuje się w rozwój jednostki i daje powód do dumy.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Wybór informacji

Sep 07

Wybór informacji

Współczesność oparta jest na informacjach. Przede wszystkim dlatego, że po pierwsze są one bardzo pomocne w odnalezieniu się w szybko zmieniającej się rzeczywistości.  A po drugie informacje są obecnie bardzo łatwo dostępne. Wpływa na to głównie rozwój różnego rodzaju mediów z internetem na czele. Jednak to, że informacji jest dużo, paradoksalnie wcale nie musi pomagać. Wręcz przeciwnie, coraz więcej mówi się o zalewaniu współczesnego człowieka morzem informacji. Część z nich jest niesprawdzona, pełna luk, a nawet błędów. Dzieje się tak głównie za sprawą obecnego kształtu mediów, do których każdy ma dostęp, a prawie każdy może być nadawcą. Tak ogromna ilość treści zmusza jednak odbiorców do dokonywania selekcji. W przeciwnym razie zamiast stawać się mądrzejszym, człowiek może być jeszcze bardziej zagubiony. Jak wybierać? W pierwszej kolejności ważne jest źródło. Informacja powinna mieć bowiem autora, który nie obawia się podać swoich danych. Poza tym ważne jest również źródło, a konkretnie wiarygodność medium, które taką informację podaje.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Wiedza bardzo pomaga

Aug 07

Wiedza bardzo pomaga

Dlaczego? Głównie z powodu swojej użyteczności. Każdą posiadaną informację można bowiem wykorzystać w celu osiągnięcia jakiegoś celu. Może być to ułatwienie codziennego życia, rozwój osobisty czy zawodowy, a nawet osiągnięcie jakiegoś sukcesu. Wiedza przydaje się na co dzień i przy bardziej wyjątkowych okazjach. Ludzie, którzy z niej rezygnują na rzecz błahej rozrywki czy z powodu lenistwa, paradoksalnie nie wiedzą co tracą. Wiedza to potęga, ale wraz z jej zgłębianiem człowiek coraz bardziej orientuje się, jak wiele jeszcze nie wie. Należy jednak zachować spokój. Nikt nie wie wszystkiego, ponieważ świat to skomplikowane miejsce, a życie to wieloaspektowe zadanie. Dlatego ważne jest umiejętne podejście do zgłębiania wiedzy. W pierwszej kolejności należy skupić się na tej, która może pomóc w stricte praktyczny sposób. Następnie dobrze jest również poświęcić nieco czasu na zbieranie informacji, które może nie pomogą w pracy, ale na pewno pozwolą lepiej zrozumieć otaczający świat. A czasami nawet zabłysnąć w towarzystwie.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Kursy czy samodzielna nauka?

Nov 21

Kursy czy samodzielna nauka?

Ścieżką kariery idziemy taką, którą sami sobie stworzyliśmy. Każdy z nas ma inny pomysł na samego siebie i karierę, jaką chce zrobić. Nawet idąc na studia nie wiemy, czy w tym kierunku będziemy się dalej kształcić, czy też wybierzemy zupełnie inną ścieżkę. Jeżeli skorzystamy z tej drugiej opcji wówczas mamy wybór albo wybrać się na kolejne studia, skorzystać z różnych kursów, lub też uczyć się sami. Wszystko zależy od tego, jaki kierunek obierzemy, gdyż nie każdy będzie odpowiedni do samodzielnej nauki. Na pewno na kursach zdobędziemy większą wiedzę, a dodatkowo potwierdzoną certyfikatem lub też innym dokumentem. W przypadku studiów również pozyskamy niezbędną wiedzę, jednak jeżeli w trakcie studiów stwierdzimy, że jednak te studia to pomyłka, to albo będziemy musieli z nich zrezygnować, albo ciągnąć je przez kolejne lata i marnować nasz czas. Możemy również postawić na samodzielną naukę, gdyż jak wiadomo nauka na własnych błedach przynosi najlepsze rezultaty. W księgarniach czy bibliotekach znajdziemy jednak stosowną lekturę, a w internecie darmowe kursy on-line, dzięki czemu samodzielna nauka będzie łatwa i szybka.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Zdobywanie wykształcenia wyższego

Jun 21

Zdobywanie wykształcenia wyższego

Proces zdobywania wiedzy to nie lada sztuka. Jeżeli chcemy zdobyć odpowiednie wykształcenie wyższe na uczelni, musimy liczyć się z wieloma latami ciężkiej pracy. Oraz z dużymi kosztami, jakie będziemy musieli podjąć. Na szczęście, studia i uzyskanie wykształcenia wyższego jest szansą na rozpoczęcie właściwej ścieżki kariery, zgodnej z naszymi umiejętnościami i preferencjami. Studia wyższe to szansa na zdobycie nie tylko wiedzy, ale też określonych umiejętności. Dziś praktycznie każdy pracodawca wymaga od swoich pracowników ukończenia studiów wyższych, nawet niekoniecznie powiązanych ze stanowiskiem, na które kandydat aplikuje, ponieważ w ten sposób, zdobywając dyplom, potwierdzamy nasze kwalifikacje i zdolność do myślenia. Na niektórych stanowiskach trzeba jednak wykazać się wykształceniem kierunkowym. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj kierownika czy managera bez odpowiedniego wykształcenia.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Sposoby zdobywania wiedzy

Apr 21

Sposoby zdobywania wiedzy

Jednym z najprostszych sposobów, jaki możemy wybrać w celu rozwoju naszych umiejętności oraz zdobywania wiedzy, są oczywiście studia. Możemy wybrać je nawet w zależności od uczelni, kierunku studiów, ale także z podziałem na naukę w trybie dziennym, wieczorowym oraz zaocznym. Jeżeli wybierzemy się na studia dzienne realizowane na uczelni państwowej, możemy nie płacić żadnego czesnego a dodatkowo, przy niskich dochodach, uzyskać extra środki finansowe czy przydział do domu studenckiego. W przypadku studiów wieczorowych oraz zaocznych jednak taką opłatę za naukę będziemy musieli uiścić. Prawdą jest jednak to, że niezależnie od rodzaju studiów, samo życie, dodatkowe materiały i kserówki stanowią często duży koszt, jaki będziemy ponosić od 3 do 5 lat podczas okresu trwania nauki. Jeżeli jednak nie stać Cię na studia, zawsze możesz zapisać się do publicznej lub niepublicznej szkoły policealnej, w której także otrzymasz gruntowne wykształcenie, a koszty związane z nauką będą odpowiednio niższe.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .