Poznać świat wokół siebie

Dec 07

Poznać świat wokół siebie

Jak poznać świat? Można to robić na wiele różnych sposobów. Niektóre są codzienne i zwyczajne. Inne bardziej spektakularne. Niemniej jednak świat poznawać zawsze warto, a życie ma podobno sens, dopóki człowiek potrafi się jeszcze zdziwić, a następnie zachwycić. Zdaniem wielu najlepszym sposobem na poznawanie świata pozostaje podróżowanie. Być może tak właśnie jest, gdyż trudno zgłębiać wiedzę siedząc ciągle w jednym miejscu. Czasami jednak nadmierna pogoń za światem może doprowadzić do zagubienia. Zdaniem niektórych najgłębsza wiedza o świecie tkwi bowiem w samym człowieku. Z takim podejściem do życia też trudno się niezgodzie. Na pewno dobrą metodą na poznawanie rzeczywistości jest czytanie. Dzięki niemu zwiedza się miejsca, do których być może nigdy nie będzie dane pojechać. Poznaje się również ludzi oraz zupełnie odmienne punkty widzenia. W taki właśnie sposób człowiek rozwija się poprzez zgłębianie wiedzy o rzeczywistości. A dzięki nabytym informacjom staje się bardziej samodzielną i odporną jednostką.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Wiedza i niewiedza

Oct 07

Wiedza i niewiedza

Niejednego człowieka to zdziwi, ale każdy ma prawo czegoś nie wiedzieć. Co więcej, niewiedza to wcale nie powód do wstydu. Nawet najwybitniejsze umysły na świecie nie wiedzą o wszystkim. Inteligentnego człowieka można natomiast poznać po tym, że nie wstydzi się zapytać. Jest ciekawy świata. Zamiast udawać, że wszystko wie, woli posłuchać ludzi, którzy w danej dziedzinie wiedzy są bardziej zorientowani. Taka strategia sprawia, że z biegiem lat człowiek naprawdę staje się mądrzejszy. Posiada również znacznie więcej informacji. Jednak mimo to zdaje sobie sprawę, że wiele jeszcze można się nauczyć. Nawet będąc już starym człowiekiem, dobrze jest nie rezygnować z nauki. Świat to interesujące miejsce, a otwartość sprzyja jego lepszemu poznaniu. Poza tym ludzie uczący się ciągle czegoś nowego są zdrowsi. Zmuszają bowiem swój umysł do wysiłku. A ten może wpływać korzystnie na stan zdrowia. Wiedza się przydaje, ale już sam proces jej zdobywania pozytywnie działa na człowieka. W końcu zawsze jest coś, czego jeszcze się nie wie.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Studia dzienne, wieczorowe czy zaoczne?

May 21

Studia dzienne, wieczorowe czy zaoczne?

Rodzaj studiów jest niezwykle istotny. Wszystko zależy od tego, czy mamy możliwości finansowe oraz czas. Dobre zdanie matury może dać nam możliwość dostania się na studia dzienne, na których posiądziemy szeroką wiedzę i zdobędziemy umiejętności praktyczne. W przypadku studiów wieczorowych czy zaocznych musimy posiadać odpowiednią sumę, za która opłacimy czesne na danym kierunku studiów. Nie zawsze jednak możliwe jest przy takim toku studiów pójście do pracy, gdyż na przykład przy studiach wieczorowych zajęcia często odbywają się w ciągu dnia, a tylko nazywają się wieczorowe. Podobna sytuacja może być ze studiami zaocznymi, kiedy to zajęcia odbywają się zarówno w soboty i niedziele, jak i w piątki. Nie zawsze pracodawca będzie tak łaskawy przy układaniu gafiku, aby akurat dni, podczas których będziemy w szkole, były wolne od pracy. Nie każdy również będzie miał tyle cierpliwości i samozaparcia, żeby jednocześnie pracować i uczyć się. Praktycznie wówczas nie pozostaje ani trochę czasu dla siebie, a ciągłe niewyspanie i nerwy mogą przedkładać się na życie na uczelni i w pracy.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Studia dla dyplomu czy po zdobycie wiedzy?

May 10

Studia dla dyplomu czy po zdobycie wiedzy?

Wybór studiów jest trudnym momentem. W tym wieku sporo maturzystów nie wie, co chciałaby robić w życiu i wyboru studiów dokonują często sugerując się opinią rodziny lub też idą na studia, które będzie łatwo zdać. Czym to jest spowodowane? Często lenistwem i brakiem chęci do usamodzielnienia się. Siedzenie w domu na garnuszku rodziców, którzy wszystko opłacają jest bardzo wygodnym życiem. Nie trzeba zarabiać na samego siebie, męczyć się w pracy i można mieć dużo czasu dla swoich znajomych. Jednak nie wszyscy wybierają wygodnickie życie. Sporo osób chciało by się na studiach czegoś nauczyć, najcześciej z zakresu swoich zaintersowań. Niektórzy wybierają również studia, z których wiedzą, że w przyszłości będą mogli zrobić karierę i będą czerpali dość spore dochody. To, jaką ścieżkę obierzemy i czy pójdziemy na studia tylko dla zdobycia dyplomu z czystego wygodnictwa czy po zdobycie wiedzy, zależy tylko i wyłącznie od nas i od naszych możliwości i chęci. Jednak studia tylko dla dyplomu mogą okazać się wyjątkowo monotonne i nudne.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Papierek ma dużą moc

Apr 21

Papierek ma dużą moc

Nie każdy pracodawca wymaga ukończenia studiów. Są jednak tacy, dla których jest to priorytet przy poszukiwaniu kandydatów. Liczą oni na znalezienie takiego kandydata, który skończy konkretną uczelnię i to z bardzo dobrymi wynikami. Pracodawcy często patrzą zarówno na kierunek ukończonych studiów, szkołę, jaką kandydat do pracy kończył, jak również czy studiował stacjonarnie czy zaocznie. Ma do dla niektórych pracodawców dość duże znaczenie gdyż istnieje przekonanie, że na studiach dziennych można się najwięcej nauczyć, natomiast studia zaoczne lub wieczorowe są tylko dla osób leniwych. Również państwowe uczelnie wyższe są brane bardziej pod uwagę niż skończenie uczelni prywatnych, którym wpłaca się czesne. Często niestety kandydaci na pracowników myślą o samym papierku, dlatego też tylko dla niego studiują nie posiadając tak naprawdę konkretnej wiedzy z danego zakresu, jaki niezbędny jest do przyjęcia na dane stanowisko. Papierek ma oczywiście dużą moc, ale jeżeli jest poparty również odpowiednią wiedzą.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Co za dużo to niezdrowo

Feb 21

Co za dużo to niezdrowo

Robienie kariery nie zawsze przynosi nam przyjemność. Często wykonujemy wszystkie czynności, które zleci nam szef, choćbyśmy mieli siedzieć do ciemnej nocy. Nie zawsze kariera tak wygląda, ale czasami niestety karierowicze zapominają o bożym świecie, gdyż liczy się dla nich wejście na jak najwyższe stanowiska i zdobycie jak największego dochodu. Niestety często robienie kariery opiera się na dążeniu do celu po trupach, lub z niekorzyścią dla naszego zdrowia. Zarywanie nocy, ciągły stres niestety nie wróżą niczego dobrego. Wiadomo, że z czasem, kiedy już zajmiemy odpowiednie stanowisko, będziemy mogli nieco odpocząć. Czy jednak warto dla kariery marnować własne zdrowie? Chodząc ciągle niewyspani i zestresowani możemy nabawić się różnych schorzeń, które niestety mogą zaburzyć naszą ścieżkę kariery. A może lepiej trochę zwolnić i piąć się po szczeblach kariery w trochę mniej destrukcyjny sposób nie siedząc do późna i nie brać wszystkich nadgodzin, jakie tylko się nam trafią? Wówczas robienie kariery może być znacznie przyjemniejsze, ale również i zdrowsze.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .